Lilyum Çiçeği ve Anlamı

Lilyum Çiçeği ve Anlamı

Zambakgiller ailesinin mis kokulu çiçeklerinden biri olan lilyum çiçeği soğanlı bir bitki olarak birçok farklı yaşam alanlarında rahatlıkla yetiştirilen bitki sınıfları içerisinde yer alır. Genellikle turuncu, pembe, kırmızı renkleri ile birlikte yaşam alanlarında yetiştirilir. Lilyumun en çok tercih edilen rengi beyaz renk olmakla birlikte saflık ve temizlik anlamına gelir.

Gelin masası çiçeklerin de kız isteme törenlerinde en çok kokulu çiçekleri seven kişilere hediye etmek amacıyla kullanılan çiçek türleridir. Rengarenk yapıya sahip olması ile birlikte evlerde, ofislerde, bahçelerde, insanların enerjisini yerine getirilmesinde kullanılan çiçek türleri arasındadır. Lilyum çiçeği ve anlamı kullanılan çiçeklerin renk yapısına göre değişmektedir. lilyum “benim için özelsin” anlamına geldiği gibi kullanılan renkleri ve yetiştirilen tonları farklı anlamlara gelir.

Genellikle Kullanılan Lilyum Çiçeği

Saflığın ve temizliğin simgesi olarak beyaz renklerin kullanılması günlük hayatta birçok alanda artar. Özellikle yaz aylarında tercih edilen kıyafetlere yansıtmakla birlikte insanların tercih ettiği renkler skalasında yer alır. Çiçeklerde de kullanılan beyaz renk saflık ve temizlik anlamına geldiği gibi özellikle de lilyum çiçeğinin de genellikle beyaz tonlar kullanılır. Beyaz lilyum çiçeği ve anlamı saflık ve temizlik anlamına geldiği gibi hediye edebileceğiniz kişiye göre anlamlarının değişmesi için farklı renkleri tercih edebilirsiniz.

Kız isteme törenlerinde, gelin masası çiçeklerinde tercih edilen beyaz lilyum çiçekleri oldukça şık bir görünümün elde edilmesi için tercih edilir. Özellikle de kadınlara çiçek hediye edebileceğiniz zaman güllerin dışında farklı ve anlamlı çiçeklerin hediye edilebilmesi için lilyum çiçeklerini tercih edebilirsiniz.

Çiçek siparişi vereceğiniz zaman alanında uzman ve bu çiçeklerden anlayan firmaları müracaat ettiğiniz zaman sevdiklerinize anlamlı çiçeklerin hediye edilmesini sağlayabilirsiniz. Çiçek siparişinde online hizmetleri değerlendirilmesi her zaman daha kolaydır.

Pembe Lilyum Çiçeği ve Anlamı

Lilyum çiçeği ve anlamı “benim için özelsin” anlamına geldiği gibi yetiştirilen renklerin kendi içerisinde farklı anlamları bulunmaktadır. Beyaz lilyum çiçekleri saflık ve temizliği ifade ettiği gibi, pembe lilyum çiçekleri de kendi içerisinde belirli anlamları taşımaktadır. Şefkat ve sadakat anlamına gelen pembe lilyum çiçeklerini sevdiklerinize hediye edebileceğiniz çiçek modelleri arasında yer almaktadır. Şefkatin ve sadakatinin dile getirilmesi için doğum günlerinde veyahut herhangi bir günde sevdiğiniz kişilere rahatlıkla hediye ederek onların gönüllerini fethedebilirsiniz. Ya da arkadaşlarınızla tartıştığınızda zaman sizin ona olan sadakatini ve şefkatini göstermek için pembe lilyum çiçeğini tercih edebilirsiniz.

Saksıda ve vazoda yetiştirilme imkanları ile birlikte rahatlıkla yaşam alanlarında bakımı yapılabilir. Vazoda yetiştirilen lilyum çiçeklerinin suları günlük olarak değiştirilmelidir. Sevdiklerinizin size şefkat ve sadakat göstermesini kısa bir mesaj ile vermenizi sağlayabilecek pembe lilyum çiçeklerini gönül rahatlığıyla sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

İlgili Haber : Tasarım Çiçek Ne Demektir

Lilyum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir diğer ismi ile zambak olan lilyum çiçeği ve anlamı rengine göre değişir.  Ev ve saksı içerisinde yetiştirileceği zaman oldukça dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Hazır olarak yetişmiş haliyle satılan lilyum çiçekleri herhangi bir vazo veyahut saksı içerisinde bakımının gerçekleştirilmesi günlük olarak suyunun değiştirilmesi gerekir.

Hazır soğanın ekilmesi ile birlikte güneş ışığını doğrudan almayan yerlerde belirli bir süreliğine büyümesi gerçekleştirilmelidir. Sıcak ve doğrudan olmayan güneş ışığını sevdiği için bahar ve kış dönemlerinde etkilenebilir. Ortamın aydınlık olması ve belirli aralıklarla bitki besini verilmesi gerekir toprağın sürekli olarak nemli kalması fakat sularken aşırıya kaçırılmaması gerekir.

Toprağın belirli aralıklarla havalandırılması çiçek yapraklarının daha canlı ve renginin daha net olması sağlanır ortam sıcaklığı ile birlikte ideal sıcaklık oda sıcaklığı derecesinin biraz altında olması gerekir. Lilyum çiçeği ve anlamı yetiştireceğiniz bitkinin tohumunda bulunan rengin yapısına göre değişir. Açık havalarda yetişmesi bitkinin kök ve toprağının sürekli olarak değişmemesini etkiler.

Lilyum Çiçeği Nerelerde Kullanılır?

Lilyum çiçeği ve anlamı renk yapısına göre değişebileceği için birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Beyaz renkleri saf ve temiz anlamına geldiği için gelin çiçeği modellerinde tercih edilir. Kız isteme törenlerinde, gelin masasının işlenmesinde tercih edilir. Pembe renginin şefkat ve sadakat anlamına gelmesi ile birlikte aranjmanlar ve buketlerde tercih edilerek kokulu çiçek buketlerinin oluşturulması sağlanır. Doğum günlerinde, sevgililer gününde yıldönümlerinde sevgilinize hediye edebileceğiniz “benim için özelsin” anlamını ifade eder.

Turuncu, sarı, pembe ve beyaz buketten oluşabilecek bir buketi gönül rahatlığı ile hediye edebilirsiniz. Bakımının kolay olması ile birlikte vazo içerisinde ofislerde evlerde ve birçok farklı işyerinde rahatlıkla yetiştirilebilir saksı içerisinde yetiştirilen lilyum çiçeklerinin bakımı düzenli olarak yapıldığı sürece çiçeklerin canlı ve taze kalması sağlanabilir.

DİĞER Blog