En Sevilen Saksı Çiçekleri

En Sevilen Saksı Çiçekleri

Bahçelerde, balkonlarda yetişen çiçekler insanlara ilham kaynağı vermekle birlikte ortamda dekoratif şıklığın sağlanmasında kullanılır. Özellikle çiçeklere düşkün olan kişiler kapalı alanlarda bile çiçek yetiştiriciliği yapmaktadırlar.  Özellikle en sevilen saksı çiçekleri ortamda güzel durması ile birlikte ortamdaki radyasyonu çekerek, stres alanını düşürür. Çiçekli ya da çiçeksiz saksı bitkileri kişilerin yetiştirmekten zevk aldığı bitkiler olarak bilinmesi ile birlikte evde, ofiste her alanda rahatlıkla yetiştirilebilir.

Fakat saksı çiçeklerinin kendi içerisinde sınıflandırılması ile birlikte bakım şartları değişmektedir.  Bu yüzden yaşam alanlarınıza bitki alırken bakımını kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz ya da sürekli olarak ilgilenebileceğiniz çiçekleri göz önünde bulundurarak yaşam alanlarınıza saksı çiçeklerine yerleştirebilirsiniz.

En Sevilen Saksı Çiçekleri Nelerdir?

En sevilen saksı çiçekleri yaşam alanında güzel geniş yapraklı çiçek açması ile birlikte huzur veren bitkilerdir. Kentleşme ile birlikte yaşam alanlarında ağaç ve bitkilerinin bulunması azalmıştır. Böylelikle kişiler yaşam alanlarında saksıda çiçek yetiştirerek yaşam alanlarında bitki yetiştiriciliği gerçekleştirmektedir bu bitkiler;

  • Afrika menekşesi
  • Barış çiçeği
  • Flamingo çiçeği
  • Yılbaşı çiçeği
  • Atatürk çiçeği
  • Guzmanya çiçeği
  • Eşmeya
  • Kalanşo

Olarak bilinmektedir. Bu çiçeklerin kendi içerisinde farklı renkleri ve bakım olanakları bulunmaktadır. Çiçeklerin yaşam alanlarında bulunması insanların negatif duygularını çekmesi ile birlikte yaşam alanlarına huzur vermektedir. Bu yüzden herkes balkonunda veyahut evlerinin bir köşesinde 1 adet saksı çiçeği yetiştirmelidir.

Beyaz Saksı Çiçeği Afrika Menekşesi

Evde, ofiste yetiştirilmesi oldukça kolay olan Afrika menekşesi modası hiç geçmeyen saksı çiçekleri arasındadır. En sevilen saksı çiçekleri olarak bilinmesi ile birlikte beyaz yaprakları ve tertemiz görüntüsü ile birlikte herkesin yetiştirmek isteyeceği çiçek türleri arasındadır. Ilık bir ortamda yetiştirilmesi ile birlikte her alanda rahatlıkla yetiştirilebilir. Direkt olarak güneş ışığı değil de aydınlık ortamlarda yetiştirilmesi çiçek yapraklarının daha beyaz ve canlı görünmesini sağlar.

Toprağının kurudukça sulanması su miktarının karşılanmasına yeterli olacaktır. Suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Yoksa çiçek yaprakları içine kapanarak belirli bir süreliğine çiçek açmaz. Latince adı saintpaulia ionantha olan çiçeğin üretimi oldukça kolaydır. Yaprağının koparılmaması toprak neminin uzun bir süreliğine nemli kalması önemlidir.

Yetiştirilme sürecinde yaprağını koparıp nemli bir toprağa gömülmesi kısa süre içerisinde saksı çiçeğinin yetiştirilmesini sağlayacaktır. Dört mevsim çiçek açabilen özelliğe sahip olması ile birlikte bakımı oldukça kolaydır. Milyonlarca renginin olmasına rağmen beyaz rengi en çok rağbet gören renkler arasındadır.

Barış Çiçeği

Latince adı spathiphyllum wallisli olan saksı çiçeğinin birçok farklı renk ve çeşitleri bulunması ile birlikte yaşam alanlarında en sevilen saksı çiçekleri olarak yetiştirilmektedir. Büyük yeşil yapraklara sahip olması ile birlikte tropik bir görüntüsü olarak yaşam alanlarında dekoratif şıklığın sağlanmasında da yetiştirilebilir. Beyaz çiçekleri oldukça dekoratif bir görünüm sağlaması ile birlikte en çok tercih edilen kırmızı renkleri yaşam alanlarında kullanılmaktadır.

Uzun ömürlü iç mekân bitkisi olarak bilinmesi ile birlikte bakımı oldukça kolaydır. Dört mevsim yeşil kalma özelliğine sahip olmakla birlikte en çok çiçeklenme dönemine yazın yapmaktadır. Çiçek açma zamanında parlak yeşil yapraklara sahip olarak tropik bir görüntünün elde edilmesini sağlar. Fazla ışığa ve suya ihtiyaç duymayarak toprağının sadece kurudukça sulanması yeterli olacaktır.

Mevsim şartlarına göre sulanması önemlidir özellikle yaz aylarında toprağının çok fazla kurumaması ile birlikte günlük olarak sulanması gerekir. Bu bitkiyi yetiştirilirken evde küçük çocuk ve alt evcil hayvan varsa yüksek bir yerde muhafaza edilmesi önemlidir. Çünkü yapraklarının toksik etkisi yaratması ile birlikte çocuklar ve evcil hayvanların tüketmemesi gerekir.

Flamingo Çiçeği Özellikleri

En sevilen saksı çiçekleri arasında yer alan flamingo çiçeğinin Latince adı anthurium andraenaum olarak bilinir. Kalp şeklindeki yaprakları ile birlikte oldukça sempatik görünmektedir. Genellikle kırmızı renkte bulunması ile birlikte kişilerin sevdiklerine rahatlıkla hediye edebileceği ve kapalı alanlarda rahatlıkla yetiştirilebilecek bitkiler arasındadır.

Kocaman çiçeklerinin bulunması sayesinde çiçeklerin yapraklarını kesmeye kıyamazsınız.  Uzun süre vazoda yetiştirilerek kullanılan bu çiçekler sıcak ve gölge alanlarda yetiştirilebilir aynı zamanda nemli ortamları sevmesi ile birlikte toprağının sadece kuruduğu zaman sulanması önemlidir. Yapraklarının gelmesi hastalıklara sebebiyet vereceği için çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği alanlarda yetiştirilmesi önemlidir.

Saksıda Yılbaşı Çiçeği

Yıl içinde birkaç kez çiçeklenme yapması ile birlikte ismi yılbaşı çiçeği konmuştur. Modası geçmeyen en sevilen saksı çiçekleri olarak bilinmesi ile birlikte klasik bir süs bitkisidir. Direkt olarak güneş ışığını sevmeyen ve aydınlık yerlerde yetiştirilen bu bitki çok sıcak ortamlarda bulundurulmamalıdır. Çiçekli dönemlerinde ve yaz aylarında düzenli olarak sulanması önemlidir dinlenme zamanında sulanma miktarının arttırılması kısa süre içerisinde bitkinin uyanmasını sağlayacaktır.

DİĞER Blog